Víte to?
Bambiriáda oslaví 10 let
V letošním roce Bambiriáda oslaví neuvěřitelných 10 let existence. Co stálo na jejím počátku? Jak se v průběhu let rozrůstala? A jaké byly jednotlivé ročníky?
Základem akce se staly tzv. festivaly sdružení dětí a mládeže, které byly organizovány od první poloviny 90. let jako místo pro prezentaci takových sdružení. Akce probíhaly vždy jedenkrát za rok, v Praze. Byly však vnímány pouze jako regionální a vcelku okrajové, navíc poznamenané jistou "popisností", neboť nabízely především výstavu a jen málo akce. Změnu v pojetí představoval rok 1998, kdy se v Praze na Pražském hradě uskutečnil festival pod názvem "Hrad patří dětem" - zde se poprvé prosadila myšlenka uspořádat vedle expozice i určitý happening.
1999
Datum konání: 27. - 30. květenMísto: Praha – Střelecký a Dětský ostrov
V roce 1999 se prostor Pražského hradu nepodařilo zajistit a změnou organizátora (vůdčí roli převzala Česká rada dětí a mládeže) se změnila i povaha a ráz akce. „Prosadila se myšlenka aktivní prezentace, někdy sice mírně improvizované, ale místo převážně formální výstavy naplněné především aktivními ukázkami z činnosti a možností "ochutnávky" – a ujal se název Bambiriáda,“ vysvětlil její „duchovní otec“ Martin Bělohlávek.
2000
Datum konání: 25. - 28. květenMěsta: Praha – Střelecký a Dětský ostrov, Brno, České Budějovice, Chomutov, Krnov, Mladá Boleslav, Plzeň a Zlín
Rok 2000 znamenal další významnou změnu: přenesl akci z Prahy i do dalších měst, poprvé jich bylo celkem osm. „Tím došlo sice k jisté decentralizaci, ale zároveň je z rozšíření Bambiriády zřejmé, že nejde jen o jakousi krajovou libůstku, ale o dění mající vliv v celé zemi,“ poznamenal Martin Bělohlávek.
2001
Datum: 24. - 27. květen
Města: Praha – Střelecký a Dětský ostrov, Brno, České Budějovice, Chomutov, Liberec, Lomnice nad Popelkou, Mladá Boleslav, Ostrava, Plzeň, Zlín
Bambiriáda se rozrostla i do dvou krajských měst, celkem jich v roce 2001 bylo deset. Novinkami tohoto ročníku bylo například propojení měst společným programem či online zpravodajství.
2002
Datum: 23. - 26. květen
Města: Praha – Letenská pláň, Beroun, Brno, České Budějovice, Chomutov, Chrudim, Liberec, Lomnice nad Popelkou, Olomouc, Ostrava, Plzeň, Šumperk, Uherské Hradiště, Zlín
V letech 1999 až 2001 se Bambiriáda konala na Střeleckém a Dětském ostrově. „Zásadní změnou v roce 2002 bylo, že se Bambiriáda přesunula na Letenskou pláň,“ vzpomíná Luděk Říha z firmy Arcadia Praha, který se stará o techniíckou stránku pražské Bambiriády. Počty návštěvníků se tu začaly pohybovat v řádech desítek tisíc a organizátoři hledali pro akci prostor, který by lépe vyhovoval zájmu veřejnosti.
2003
Datum: 22. - 25. květenMěsta: Praha – Letenská pláň, Brno, České Budějovice, Děčín, Frýdek-Místek, Havířov, Hradec Králové, Chomutov, Chrudim, Karviná, Liberec, Olomouc, Ostrava, Plzeň, Klatovy, Příbram, Šumperk, Uherské Hradiště, Zlín
V roce 2003 Bambiriádu hostilo již 19 českých a moravských měst pod mottem „Tvoříme barevný svět. „Uspořádání velké prezentační akce pro děti a mladé lidi, která přiláká přes sto tisíc návštěvníků v celé řadě měst naší země – už to samo o sobě by byl počin hodný pozornosti a podpory,“ uvedla tehdejší předsedkyně České rady dětí a mládeže ing. Jana Vohralíková na tiskové konferenci před zahájením 5. ročníku. A dodala: „Přesto pro rok 2003 chápe ČRDM i tento jednorázový čtyřdenní karneval dětské radosti, nápadů, objevů – i dřiny - pouze jako vyvrcholení úsilí sdělit české veřejnosti poselství o zcela rozhodujícím významu výchovy dětí pro budoucnost nás všech, našeho společného světa.“
2004
Datum: 20. - 23. květenMěsta: Praha - Letenská pláň, Brno, České Budějovice, Děčín, Frýdek-Místek, Havířov, Hlučín, Hradec Králové, Cheb, Chomutov, Chrudim, Karviná, Kladno, Klatovy, Krnov, Liberec, Olomouc, Opava, Ostrava, Plzeň, Prostějov, Přerov, Šumperk, Tábor, Třebíč, Třinec, Uherské Hradiště, Zlín
Šestý ročník nabídl ve 28 městech ve všech krajích ČR malým návštěvníkům i jejich rodičům pestrou škálu podnětů, inspirací a nápadů k mimoškolní činnosti. Podobně pestré bylo ovšem i počasí, které Bambiriádu v celé republice provázelo: sluneční pohodu vystřídaly prudké bouře, zima a déšť. Bambiriádu od čtvrtka do soboty navštívilo na 176.000 lidí, z toho 42.000 v Praze. Nejzajímavější událostí ročníku byl fakt, že Bambiriáda 2004 dostala mezinárodní rozměr. „Bambiriáda byla letos mezinárodní akcí – nejen proto, že se uskutečnila i v Žilině na Slovensku, ale už z toho důvodu, že v řadě měst přivítali zahraniční hosty, zástupce sdružení dětí a mládeže, které působí ve státech Evropské unie,“ podotkl hlavní koordinátor Pavel Hofrichter. Podle jeho názoru se Bambiriáda stává vrcholem toho, co dětská a mládežnická sdružení mohou předvést veřejnosti. “Jednotlivá sdružení mají své klubovny, kde běží celoroční činnost, mají své tábory, ale běžní lidé je nevidí. A tady na Bambiriádě se mohou ukázat veřejnosti a říct: Jsme tady – a podívejte se, co umíme,” shrnul dojmy z právě uplynulého ročníku Pavel Hofrichter.
2005
Datum: 26. - 29. květenMěsta: Praha – Vítkov, Brno, České Budějovice, Děčín, Frýdek-Místek, Havířov, Hlučín, Hradec Králové, Cheb, Chomutov, Chrudim, Karviná, Klatovy, Liberec, Mělník, Olomouc, Opava, Ostrava, Plzeň, Prostějov, Přerov, Šumperk, Tábor, Třebíč, Třinec, Uherské Hradiště, Zlín
V roce 2005 vystřídal Letnou vrch Vítkov ve třetím pražském obvodu, kde se akce uskutečnila i v následujícím roce. Organizátoři v roce 2005 napočítali přes 32 000 rozdaných bambiriádních vstupenek v Praze, v celé ČR překročil jejich součet 230 000. Sedmý ročník, který proběhl ve 27 městech, uvedlo motto „Na křídlech dětské fantazie.“ Na Bambiriádě 2005 se kromě řady zástupců státní správy a samosprávy objevili i vrcholní politici. V předstihu ji jako jednodenní akci podle českého vzoru uspořádali ve dvou slovenských (Žilina, Námestovo), a poprvé dokonce i v jednom polském (Bielsko-Biala) městě. Vedlejším efektem pražské Bambiriády bylo dočasné oživení Národního památníku na vrchu Vítkov, po pádu komunismu přehlíženého a nepřitažlivého.
2006
Datum: 25. - 28. květenMěsta: Praha – Vítkov, Brno, České Budějovice, Děčín, Havířov, Hradec Králové, Cheb, Chomutov, Chrudim, Jaroměř, Jihlava, Klatovy, Krnov, Liberec, Mladá Boleslav, Nymburk, Olomouc, Opava, Ostrava, Plzeň, Prostějov, Rýmařov, Šumperk, Tábor, Třinec, Zlín
Bambiriáda 2006 se pod mottem BÁJečNÝ DĚTSKÝ SVĚT uskutečnila v celkem 26 městech ve všech krajích naší vlasti. Nad osmým ročníkem převzalo záštitu pět ministrů, náčelník Generálního štábu Armády ČR Pavel Štefka a pražský primátor Pavel Bém. Bez ohledu na deštivé počasí celkový počet návštěvníků přesáhl 150 000. O pozoruhodný významový odstín Bambiriádu obohatil nováček mezi městy — Nymburk, kde organizátoři akci uzpůsobili tak, že ji mohli s dobrým pocitem absolvovat i nevidomí. Osmý ročník rozvíjel také mezinárodní rozměr této akce. I v roce 2006 ji podle české předlohy uspořádali ve dvou slovenských (Žilina, Námestovo) a v jednom polském (Bielsko-Biala) městě; díky děčínským pořadatelům se s ní mohlo obeznámit saské město Pirna. V neděli se rovněž zakončilo mezinárodní Setkání v srdci Evropy. Zástupci národních rad mládeže ze Slovenska, Maďarska, Litvy a Bavorska společně s kolegy z ČRDM v jeho rámci diskutovali o podmínkách pro dobrovolnou práci s dětmi a mládeží ve svých státech. Smysl Bambiriády přitom zůstal stejný jako v době jejích počátků. „Chceme sdělit české veřejnosti dobře slyšitelné poselství o významu dětského světa i jeho možné proměně pomocí soustavné mimoškolní výchovy a citlivého, chápajícího doprovázení dospívajících dospělými ve sdruženích dětí a mládeže,“ podotkl předseda pořadatelské ČRDM Pavel Trantina.
2007
Datum: 24. - 27. květen
Města: Praha – Střelecký a Dětský ostrov, České Budějovice, Děčín, Havířov, Hradec Králové, Cheb, Chomutov, Chrudim, Jaroměř, Jeseník, Karlovy Vary, Klatovy, Krnov, Liberec, Náchod, Nymburk, Ostrava, Plzeň, Prostějov, Rakovník, Rychnov n. Kněžnou, Šumperk, Tábor, Třinec, Uherské Hradiště, Zábřeh, Zlín
Loňský 9. ročník Bambiriády, který se v Praze vrátil zpátky na Střelecký a Dětský ostrov, zaznamenal rekordní návštěvnost - ukázky programů dětských sdružení navštívilo ve 27 městech téměř 250 000 lidí. Konala se v celkem 27 městech v tuctu krajů naší republiky. Cestu na ní našel každý čtyřicátý Čech. Na motto ročníku „Každý jsme jiný, všichni rovnoprávní“, převzaté od evropské kampaně, upozornil koncert v areálu na pražském Střeleckém ostrově, kde vystoupili kromě jiných Dan Bárta či Ivan Hlas. Myšlenku kampaně si vzala za svou řada juniorských spolků ve všech bambiriádních regionech, už jen snahou o to, aby část předváděného programu mohly absolvovat i handicapované děti. Dvě města – Plzeň a Prostějov – se navíc mohla pochlubit i svými sprejery, kteří tam měli díky zmíněnému sepětí Bambiriády s evropskou kampaní k dispozici stěnu, na níž se mohli beztrestně vyřádit a předvést svůj svérázný um: grafiti.
Devatero rad ČRDM při výběru mimoškolních aktivit
Česká rada dětí a mládeže (ČRDM), pořadatel Bambiriády, vydala na pomoc rodičům své „Devatero rad při výběru mimoškolních aktivit”. Budeme rádi, když bude dobře sloužit všem, kterým volný čas dětí a mladých lidí není lhostejný.
Devatero rad České rady dětí a mládeže
pro rodiče při výběru mimoškolních aktivit
…a jedna speciální navrch
- Naslouchejte zájmům svého dítěte. Výběr mimoškolních aktivit by měl být otázkou vzájemné dohody mezi dítětem a rodičem. Rodič se může poradit s učitelem, na co je dítě šikovné, k čemu má vlohy. Pomoci mohou i pedagogicko-psychologické poradny.
- Důležitá je dobrá parta. Dítě by mělo mít kolem sebe dobrou partu vrstevníků, protože ti hrají při výběru zájmových činností velkou roli. Snažte se poznat kamarády svých dětí a mít přehled o tom, co dělají ve volném čase.
- Nejdříve stačí ochutnat. Není neobvyklé, když dítě v raném věku vyzkouší několik zájmových aktivit. Nelze mu proto vyčítat nestálost. Proměna zájmů dítěte je přirozená a souvisí s jeho vývojem.
- Nemusíte mít nutně génia. Dítě, navzdory prokazatelnému talentu, do mimoškolních aktivit vysloveně nenuťte. Pravdou je, že talentované dítě musí, pokud chce dosáhnout úspěchů, hodně obětovat. Rodič by měl dítě spíše citlivě motivovat, pěstovat v něm zájem o danou aktivitu. Je rozhodně lepší mít zdravé tzv. normální dítě, než stresovaného, labilního génia.
- Nechte své dítě užívat si dětství. Neorganizujte dítěti všechen volný čas a ponechte mu i pár hodin týdně na trochu „obyčejného lenošení“. Vhodné je naplnit dětem čas po dvě či tři odpoledne týdně a myslet na to, aby se i minimálně jednou za měsíc dostaly (třeba se svým oddílem) na víkend do přírody.
- Myslete na celkový rozvoj dětské osobnosti. Zdaleka ne každé dítě bude vrcholovým sportovcem nebo houslovým virtuosem. Rodiče si často přejí, aby dítě dosáhlo toho, čeho oni sami nedosáhli a promítají do svých dětí své nenaplněné sny a ambice. Pokud přitom nerespektují individualitu dítěte, jeho nadání a zájem, málokdy to vede ke skutečnému úspěchu. „Hra“ v dobrém oddíle, kde je organizována s výchovným cílem, naopak dá dítěti mnoho užitečných dovedností do praktického života.
- Hledejte kontakty a reference. Ptejte se na reference o sdružení, oddíle či kroužku ve svém okolí – dobrá zkušenost někoho z okolí je nejlepším doporučením. Kontakty na sdružení dětí a mládeže najdete i na internetu, celostátně např. na www.crdm.cz, www.bambibod.cz, v Brně na www.klubovny.cz a v Praze na www.mitkamjit.cz.
- Vyžadujte zpětnou vazbu. Zajímejte se o činnost oddílu, klubu, souboru či kroužku, poznejte dobře jejich vedoucí – budou časem vašimi nejlepšími spojenci při výchově vašich potomků.
- Myslete s předstihem i na prázdniny. Celoroční činnost v oddíle, který znáte, je nejlepší vstupenkou na letní tábor, který je vyvrcholením každého roku a jeho završením.
- Rodina je rodina. Sdružení dětí a mládeže (ani střediska volného času se svými kroužky) nejsou místem, kde děti máte co nejčastěji „odkládat“. Rodinné zázemí a vzpomínky na pěkné chvíle strávené s rodiči, sourozenci či prarodiči nemůže nahradit nic.
Celostátní partneři
Celostátní záštity
- Mgr. Ondřej Liška, ministr školství, mládeže a tělovýchovy
- MUDr. Mgr. Ivan Langer, ministr vnitra
- JUDr. Vlasta Parkanová, ministryně obrany
- Mgr. Václav Jehlička, ministr kultury
- MUDr. Džamila Stehlíková, ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny
- generálporučík Ing. Vlastimil Picek, náčelník Generálního štábu AČR
- plk. Mgr. Oldřich Martinů, policejní prezident
- Zastoupení Evropské komise v České republice