TÁBOR
Táborský čtvrtek skončil
22. 5. 2008 18:45
Během celého dne bylo na náměstí nabito, registrovalo se rekordních 4 278 návštěvníků, kteří si prošli všechny stánky, zahráli si, namalovali obrázek, nabarvili si vlasy, poskládali hrady, zastříleli z luků, ukázali své siláctví v souboji na kládě, zkusili si poznat podle kartiček město v Evropské unii, zahráli si několik sportů a pokusili se namáhat svoje hlavičky. Kromě toho na podiu, ale i pod ním, se několikrát vystřídal kytarový soubor DDM Tábor s taneční skupinou 5Pandž, psovody Policie ČR, Mažoretkami ze ZŠ Sezimovo Ústí, tanečním kroužkem ze ZŠ Chýnov, sportovní chýnovským klubem GR8, ukázkami evakuace a záchrana osob s lezeckým družstvem HZS Tábor, country skupinou Dupáček, praporovou exhibicí klubu Robina Hooda z DDM Tábor nebo Tanečním klubem roztleskávaček Tábor. O celkovou pohodu a rychlý spád dne se bezvadně postaral moderátor a bavič Pepa Lidral.
Během Bambiriády 2008 bylo uděleno pětatřicet Březových lístků od zeleného až po šedivý, a tak se táborská pyramida (Táborsko a Soběslavsko) rozrostla na magických 97 nositelů tohoto nádherného a vřelého poděkování lidem, kteří se aktivně točí kolem dětských a mládežnických volnočasových aktivit.
Je vidět, že pátá táborská Bambiriáda je nadregionální záležitostí a každým rokem přijíždí do Tábora a Sezimova Ústí čím dál vice zájemců o místní dětské a mládežnické hnutí. Právě tady porovnávají a seznamují se s tím, jaké jsou možnosti. Nelze objektivně říci, kdo měl největší úspěch, protože bylo všude nabito. Je potřeba pochválit jak táborské, například klub Robina Hooda, soběslavskou Vodní záchrannou službu nebo chýnovské či sezimoústecké děti.
Táborské ohlédnutí za čtvrtkem
22. 5. 2008 17:43Čtvrtek byl úspěšný
Mnoho dětí bylo u stánků pionýrů ze sídliště Nad Lužnicí, která funguje již 28 let. Pionýři mají tři oddíly, do kterých chodí 30 dětí do patnácti let a dvanáct starších. Ti se podílí na vytváření programu na tábory či víkendové výlety do přírody. Pionýři také pořádají dětské akce hojně navštěvované širokou veřejností jako např. Drakiáda, Klouzaliáda nebo Sněhulákání.
Dům dětí a mládeže tu byl zastoupen Klubem Robina Hooda, což je kroužek spíše pro starší děti, které baví šerm, lukostřelba a historie. Nyní se klub připravuje na Bitvu pěti armád, to je setkání všech těchto historických šermířských klubů, ve které nejde ani tak o to vyhrát, jako zúčastnit se a poznat nové kamarády.
A teď pro změnu něco, co by se mohlo líbit dětem, které baví matematika, fyzika nebo chemie. Klub Logici, který sdružuje počítače, stavebnicové modely a pokusy, vznikl z počítačového kroužku před patnácti lety. Nyní je rozdělen do čtyř kroužků: Počítače pro začátečníky a pokročilé, Pokusy a Stavebnicové modely a jako novinka se chystá Klub deskových her.
Dalším sdružením je Komunitní Centrum Verdan-Vůz, které se snaží o plnou integraci Romů do společnosti a o poskytování informací ohledně romské menšiny a romské kultury. Právě z KC Verdan byla taneční skupina 5PANŽ, která předvedla tance s prvky street dance, hip hopu a tradičních romských tanců.
Hudební doprovodnou část obstaraly kytaristky Radka Šťastná a jejích kamarádek z DDM Tábor, které zahrály folkové písničky od Nohavici. Bylo to fajn a díky jejich učiteli Janu Melicharovi své vystoupení zvládly na jedničku.
Táborské Březové lístky
22. 5. 2008 17:31Bylo uděleno pětatřicet Březových lístků
V padesátých a šedesátých letech minulého století, kdy byla v
naší republice zakázána činnost skautských a jiných organizací, řada nadšenců
připravovala a podporovala spontánní sdružování a sebevýchovu dětí a mládeže v
různých klubech, podněcovaných a usměrňovaných z redakcí některých časopisů.
Příkladem byly především čtenářské kluby Mladého hlasatele, které doznaly
velkého rozmachu v tzv. první republice a krátce po roce 1945. Potřeba oceňovat
příkladnou činnost v takových klubech a společenstvích byla pociťována na
jejich instruktážních srazech, výrazně na setkání malých kolektivů na přelomu
června a července 1965 v Prachovských skalách. Otcem myšlenky byl Jan Šimáně –
Galén, tehdy redaktor známého ABC mladých techniků a přírodovědců. Od té doby
nositelé Březových lístků každoročně udělují malý odznáček s dekrety těm,
kteří pracují s dětmi a mládeží a propagují porozumění rozrůzněných. Taková
ocenění jsou ryze intimní a nesledují veřejný smysl Hnutí. Od roku 1990 se
Březové lístky udělují veřejně.
Na táborské Bambiriádě se udělují potřetí. Letos předávání byl osobně přítomen
Jan Šimáně – Galén, představitelé Galénova nadačního fondu a Hnutí Březový
lístek Rudolf Kašpar – Pegas a další.
Letos bylo uděleno pětatřicet Březových lístků, a to jak v Táboře, tak v Sezimově
Ústí, Plané nad Lužnicí i ve Veselí nad Lužnicí, a to od prvního až po osmý
stupeň. Březový lístek byl navržen, doporučen a udělen dekret s odznáčkem Jaroslavě
Vosádkové, Jiřímu R. Řeháčkovi, Jiřímu Čikešovi, Václavu Průchovi, Václavu
Pavlíkovi, Janu Tůmovi, Vladimíru Rábovi, Vladimíru
Doležalovi, Ondřeji Ťoupalovi, Stanislavu Kafkovi a nový, zelený březový
lístek, byl udělen Josefu Musilovi,
Michalu Houdovi, Lence Prédlové, Dagmar Pařízkové, Janu Melicharovi, Miloslavu
Hlubockému, Zdeňce Šrůtové, Františku Pucovi, Janě a Zuzaně Richterovým,
Tiborovi Stanovi, Martině Cheníčkové, Lence Kosobudové, Olině Šebkové, Kateřině
Bláhové, Karlu Vrkočovi, Aleně Heršálkové, Janě Šaškové, Miloši Smetanovi, Janu
Šedivému, Martinu Pistulkovi, Michalu Krejčímu, Ivanovi Letkovi a dalším. Ti,
kteří nebyli při zahájení, těm navrhovatelé předají toto specifické poděkování
při nejbližší příležitosti.
V současné době je v Táborské pyramidě Březových lístků 97 nositelů tohoto krásného odznáčku.
Den otevřených kluboven
21. 5. 2008 17:41jen malá ochutnávka, zítra to vypukne
Táborsko / Soběslavsko - Počasí nám letos fakt nepřeje, venku je sychravo, zima, a tak ve středu 21. května většina hostitelů musela zatopit v kamnech, i když to bylo jen na tři hodinky.
Na rozdíl od dospělých, kteří se často potýkají s nedostatkem volného
času, se podle nejrůznějších průzkumů dnešní děti často nudí. Kvalitní
a smysluplná náplň volného času dětí přitom hraje důležitou roli v
jejich vývoji. Zájmové kroužky, oddíly a sdružení by měly být
přirozenou součástí mimoškolních aktivit dítěte. Dítě získává v
kolektivu stejně starých dětí s podobnými zájmy takové životní
zkušenosti a návyky, které nikde jinde získat nemůže.
Přitom možností, jak mohou děti kvalitně trávit volný čas, je stále
dost. Přesvědčit se o tom mohou na největší přehlídce dětských a mládežnických sdružení ve
28 městech po celé republice.
Klubovny otevřeli všichni, co chtěli, aby je navštívili noví zájemci o jejich hnutí, organizaci, klub nebo sdružení pro děti a mládež. Převážně chodily malé děti za doprovodu rodičů.
Díky tomu, že o prvním dni táborské Bambiriády se dost v regionálních médiích psalo, tak i účast byla o malinko vyšší než v předešlých letech, i když stálice (nebudeme jmenovat, protože nám je to líto) v solidní činnosti tentokrát měla smůlu. "Mrzí nás to, ale letos jsme neměli ani jednoho nového návštěvníka. Nevím, čím to je, ale určitě budeme muset přidat na osobním pozvání konkrétních zájemců," svěřil se Ondra(2). Přes i tento nezdar musíme konstatovat, že bylo otevřeno více kluboven než loni a účast byla 482 návštěvníků. Loni bylo 365 a předloni 350, a tak můžeme konstatovat, že pozvání na Bambiriádu přijalo více lidí než přešlé roky. Je pravda, že celý region je tak rozsáhlý, že postihnout vše nejde, a tak se omlouváme těm, na které jsme zapoměli (do uzávěrky - hlášení do 20 hodin - se neozvali).
Do Tábora opět přijede to nejlepší
29. 2. 2008 23:00nepřátel se nelekneme...
TÁBOR / SEZIMOVO ÚSTÍ - Letošní táborská nadregionální Bambiriáda bude mít čtyři části. Ve středu 21. května budou v celém regionu otevřeny klubovny dětských a mládežnických organizací, spolků a klubů. Ve čtvrtek 22. května od 10 hodin se oficiálně zahájí na náměstí T. G. Masaryka před Střední zemědělskou školou a přilehlých ulicích táborská Bambiriáda 2008. V pátek 23. května se pak všichni setkáme od 14 hodin v Sezimově Ústí na náměstí T. Bati. Sobota 24. května bude vyvrcholením táborské Bambiriády ve Starém městě, přímo v lůně historické části Tábora, na Tržním náměstí a na Velkém šanci u nové budovy Domu dětí a mládeže.
Nad Bambiriádou 2008, kromě centrálních záštit, převzali patronát senátor Mgr. Pavel Eybert (nositel ceny Přístav); europoslanec MUDr. Jaroslav Zvěřina, CsC; poslanec Parlamentu ČR Ing. František Dědič a místostarostka města Tábora Mgr. Zuzana Pečmanová.
A kdo se už nyní přihlásil? Hlavně to jsou aktivisté z DDM Tábor – kytarový soubor, mladí šermíři, společenský tanec, country tanec Dupáček, Sdružení dobrovolných hasičů Čech Moravy a Slezska, Galénův nadační fond – jižní Čechy, Sdružení Březový lístek, Rodičovské centrum Radost Tábor o.s.; Fit klub Jany a Zuzky Tábor; Roztleskávačky HC Tábor; Taneční studio S.araH. Tábor; Vodní záchranná služba Soběslav; Verdan o.s. Tábor, skupina5pandž; Český červený kříž Tábor; Informační středisko Europe Direct Tábor při Informačním centru pro mládež Tábor o.s.; Regionální zastoupení Programu Mládež v akci a Eurodesk při Informačním centru pro mládež Tábor o.s. a další.
-Riki-
Celostátní partneři
Celostátní záštity
- Mgr. Ondřej Liška, ministr školství, mládeže a tělovýchovy
- MUDr. Mgr. Ivan Langer, ministr vnitra
- JUDr. Vlasta Parkanová, ministryně obrany
- Mgr. Václav Jehlička, ministr kultury
- MUDr. Džamila Stehlíková, ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny
- generálporučík Ing. Vlastimil Picek, náčelník Generálního štábu AČR
- plk. Mgr. Oldřich Martinů, policejní prezident
- Zastoupení Evropské komise v České republice
Regionální partneři