Rozhovor s Vlastimilem Pickem
Proč jste se rozhodl udělit Bambiriádě 2009 svoji záštitu?Bambiriáda je pro mne cosi jako synonymum slov „radost“ či „dětský smích“. Navíc ta akce má za sebou velkou tradici 10 úspěšných let, takže když jsem byl znovu osloven jejími organizátory s prosbou o převzetí záštity, bylo mé rozhodnutí předem jasné. Za sebe zkrátka říkám Bambiriádě ANO, a je mi velkou ctí, že stejně jako v minulých letech i tentokrát armáda přispěje k jejímu zdaru.
Bambiriádu 2008, tradičně pořádanou Českou radou dětí a mládeže (ČRDM), navštívilo okolo čtvrt milionu lidí, především dětí s rodiči. Jako veřejná aktivní prezentace činnosti rozmanitých dětských spolků a organizací je Bambiriáda unikátní akcí – přinejmenším v evropské prostoru. Jak byste tyto informace vnímal/a v kontextu českého předsednictví EU?Předsednictví Evropské unii je bezesporu velmi významnou událostí pro naši zemi. Je to okamžik, kdy se na nás upírá více očí než obvykle, chvíle, kdy máme příležitost ukázat ostatním co umíme. Bambiriáda 2009 proběhne počátkem června, tedy v měsíci, kdy naše předsednictví vyvrcholí. V té době se také uskuteční v naší zemi početná návštěva přibližně 200 evropských zástupců z oblasti školství, takže budeme mít skvělou příležitost ukázat jim tuto specifickou akci. O tom, že Bambiriáda skutečně mimořádná je, svědčí i fakt, že ze všech 27 unijních zemí je v tomto rozsahu pořádána pouze v Česku, částečně na Slovensku a malým podílem zasáhla i Polsko. V dobrém slova smyslu se tak můžeme pochlubit něčím zcela jedinečným, co ostatní Evropa zatím nezná a nepořádá. Na Bambiriádě mají děti možnost ukázat svým rodinám i ostatním, jak tráví volný čas, představí se tu organizace , které se věnují mimoškolním aktivitám dětí a podporují je a pokládám za velmi přínosné, že k nim patří i česká armáda.
Jednou z doprovodných akcí Bambiriády 2009 má být materiální výpomoc (dar) vytipované základní škole ve velmi chudém kosovském regionu. Jak na tento humanitární aspekt Bambiriády pohlížíte?Jednotky české armády působí na území Kosova již od roku 1999 a na Balkáně jako takovém od roku 1992. Jednou z činností, které se věnují (kromě základního úkolu vytvářet a udržovat bezpečné prostředí) je i podpora humanitárních projektů směřujících ve prospěch zlepšení životních podmínek tamních obyvatel. Velmi proto vítáme, že se do mnoha těchto projektů zapojují i české děti, pomáhají svým kosovským vrstevníkům například poskytnutím školních a sportovních pomůcek. Myšlenka humanitární pomoci je vždy velmi potřebná a ušlechtilá a je o to cennější, když se do ní zapojují děti. Je tedy dobře, že i mladí si uvědomují, jaké důsledky válečné konflikty mají a že se chtějí podílet na jejich odstraňování. Z našeho pohledu to zdaleka nebude první a určitě ani poslední škola v tomto regionu, kterou pomáháme vrátit do normálního provozu.
generálporučík Ing. Vlastimil Picek
náčelník Generálního štábu AČR
Celostátní partneři
Celostátní záštity
- Mgr. Ondřej Liška, ministr školství, mládeže a tělovýchovy
- JUDr. Vlasta Parkanová, ministryně obrany
- generálporučík Ing. Vlastimil Picek, náčelník Generálního štábu AČR