Aktuality z města
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
Bambiriádní pexeso
12. 5. 2009 | Praha
Organizátoři pražské Bambiriády 2009 připravili pro děti v rámci doprovodného programu zajímavou aktivitu. Jedná se o hru, při které mohou účastníci uplatnit své znalosti a všeobecný rozhled.
Celobambiriádní hra má jednoduchá pravidla. Při vstupu do areálu děti dostanou sešit s políčky pro razítka. Kdo správně zodpoví otázku týkající se významné osobnosti z české historie i současnosti, získá do onoho políčka v sešitě razítko. Ve chvíli, kdy se soutěžícímu podaří nashromáždit 15 razítek, obdrží jako cenu unikátní pexeso.
A čím je toto pexeso tak jedinečné? Jednak tím, že bylo připraveno speciálně pro tuto hru. Nejvíce pak ale tím, že jsou na něm vyobrazeny právě ony významné osobnosti České republiky. Hra je spojena též s přehlídkou sdružení pracujících s dětmi a mládeží, která se bude konat přímo na Bambiriádě.
Každé ze sdružení má přidělenu jednu významnou osobnost. Před stanem každého takového spolku bude umístěna cedule s fotografií dané osobnosti, její životopis a také soutěžní otázka.
Do soutěže jsme vybrali osobnosti z historie i současné umělce a sportovce, kteří významným způsobem proslavili naši vlast. Zařadili jsme mezi ně na jedné straně tedy například Jana Husa, J. A. Komenského nebo Karla IV. a na straně druhé Karla Gotta, Bořka Šípka či Barboru Špotákovou.
Snažíme se také, aby se děti mohly se známými osobnostmi na Bambiriádě osobně setkat a popovídat si s nimi. Máme již přislíbenou účast několika sportovců. V současné době jednáme též s Vlastimilem Harapesem, Zdeňkem Svěrákem a Arnoštem Lustigem.
Věděli jste, že slovo pexeso je českého původu? Údajným autorem tohoto slova je malíř Miloš Nesvadba, který namaloval první české pexeso. Hra se původně jmenovala „PEKelně SE SOustřeď“ – odtud PEKSESO. Spojení hlásek KS se pak pouze vyměnilo za písmenko X a PEXESO bylo na světě. Právě z toho důvodu, že má pexeso české kořeny, vybrali jsme jej jako cenu do naší hry.
Rádi bychom Vás upozornili i na skutečnost, že nás na Bambiriádu přijde navštívit největší sběratel pexesa v České republice Pavel Hanzel. Programu pražské Bambiriády se zúčastní ve čtvrtek 4. června. S dětmi si tu bude povídat o vzniku a historii pexesa. Děti tak budou mít příležitost zeptat se ho na cokoli, co je v tomto směru zajímá. Tak neváhejte a přijďte se s námi pobavit!
Na Střeleckém ostrově bude možné vyhrát vstupenky do Mořského světa
14. 4. 2009 | Praha
V rámci Bambiriády 2009 se bude konat také mnoho soutěží. Jednou z nich je soutěž o volné vstupenky do Mořského světa, která se bude odehrávat na Střeleckém ostrově. Soutěž zde bude probíhat po všechny čtyři bambiriádní dny. Při této příležitosti bychom Vám chtěli Mořský svět, který se nachází na pražském Výstavišti, představit.
Mořský svět na pražském Výstavišti je unikátní stálá výstava mořských ryb a dalších živočichů, která je otevřená jak Pražanům, tak všem návštěvníkům metropole již od léta 2002.
Na více než tisíci čtverečních metrech tu najdete jako na dlani svět, který si jinak mohou z tak bezprostřední blízkosti prohlížet jen ti nejlepší potápěči. Moderní akvária totiž naprosto dokonale simulují přirozené prostředí mořských tvorů. Nejde jen o 240 tisíc litrů speciálně upravené mořské vody. Speciální zářivkové a výbojkové osvětlení v akváriích nahrazuje přírodní sluneční paprsky a mikropočítačem řízená vodní čerpadla dokonale nahrazují příliv a odliv. V nočních hodinách svítí nad akvárii měsíční světlo, které dokáže simulovat i úplněk měsíce.
V Mořském světě naleznete téměř 350 druhů nejen mořských, ale i sladkovodních živočichů. Obdivovat zde můžete například největšího žraloka v ČR, dravé murény, jedovaté perutýny, pestré korálové rybky, sasanky, různé druhy želv a mnoho dalších neméně zajímavých živočichů.
Mezi největší dominantu zajisté patří nádrž o objemu 100 000 litrů vody, mezi jejíž obyvatele patří tři druhy žraloků – žralok písečný, bělocípý a černoploutvý.
Jako další nádrž můžeme jmenovat nádrž s vrakem lodi Bounty, v níž našly domov mimo jiné murény, žraloci kobercoví, rejnoci či pilohřbeti.
Návštěvníky jistě zaujme i zajímavá nádrž s barakudami, která je ozdobena maketou majáku, jehož předlohou se stal skutečný maják v Severní Karolíně.
Součástí výstavy je i korálová jeskyně přibližující návštěvníkům pestrý a tajuplný život korálových útesů.
V říjnu 2008 byla otevřena unikátní, obří průhledová nádrž o objemu 27 000 litrů sladké vody. Svůj domov zde nalezlo vícero druhů živočichů, z nichž můžeme namátkou jmenovat dravé arowany, plodožravé piraně, mohutné guramy či jedovaté keříčkovce.
Novinkou je rovněž zprovoznění multifunkčního prostoru „Vesmírná laguna“, kde se promítají dokumenty s různou tematikou. Mezi ty nejoblíbenější patří přírodopisné snímky přibližující tajuplný a rozmanitý život v mořích a oceánech.
Každý poslední pátek v měsíci se od 20 do 21 hodin konají noční prohlídky Mořského světa spojené s odborným výkladem. Návštěvníci tak mají možnost spatřit, jak se po setmění chovají ryby a jiní obyvatelé nádrží.
Obzvláště děti jistě ocení interaktivní podlahovou projekci PoolSystem s mnoha efekty, na níž si mohou děti zahrát a pobavit se.
Každý měsíc je pro návštěvníky připravená fotografická a výtvarná soutěž, kde lze vyhrát dárkové balíčky.
Mořský svět je vyzdoben unikátními velkými nástěnnými malbami, které pokrývají plochu 2 700 m². Autory maleb jsou členové Unie výtvarných umělců pánové Přemysl Šmíd a Miloš Zeithammel. Malba zobrazuje rozmanité výjevy z mořského života.
Otevřeno je každý den od 10 do 19 hodin. Na objednávku lze zajistit služby průvodce, který svůj výklad přizpůsobí věku návštěvníků.
Bližší informace naleznete na internetových stránkách www.morsky-svet.cz, případně na některých z následujících kontaktů :info@morsky-svet.cz, +420 220 103 275.
Našli jsme účastníky projektu na pražské Bambiriádě 2008
3. 4. 2009 | Praha
V minulém roce se naše občanské sdružení TRK o. s. zúčastnilo pražské Bambiriády s cílem najít odvážné české děti, které by se s námi vydaly do bavorského Mnichova, aby tam po dobu jednoho týdne provozovaly historicky první české velvyslanectví v tzv. MiniMnichově. Ptáte se, jak tomu máte rozumět? Třeba takhle: MiniMnichov je Městečko, které spravují děti.
Existuje místo, kde děti pracují např. jako starostka města, kuchař, bankovní úřednice, truhlář, televizní kameramanka, novinář, jako profesoři vyučují na dětské univerzitě či pracují ve výzkumném ústavu. Existuje místo, kde vládnou děti a dospělí mohou pouze přihlížet – MiniMnichov – „pramáti“ všech miniměsteček na celém světě. A už jich je po světě přes 200!
Před 30 lety se zrodil tento úžasný kulturně-pedagogický projekt. Každým druhým rokem se jedna hala olympijského areálu v Mnichově změní během letních prázdnin na městečko se všemi jeho zařízeními, které znají dospělí ze skutečnosti: městský úřad, univerzita, pracovní úřad, banka, řemeslné dílny, stavební úřad, architektonická kancelář, restaurace, kino, obchodní dům atd. Po dobu tří týdnů mají děti možnost pracovat, stavět, studovat, spravovat město, zakládat vlastní živnosti, politické strany atd. Vstup do miniměstečka je zcela zdarma a je určen všem dětem ve věku mezi 8 a 15 lety.V minulém roce se v MiniMnichově poprvé zavedla instituce velvyslanectví. Z Rakouska přijeli zástupci MiniSalzburgu, z Itálie – Tyrolska – zástupci MiniBolzana a ačkoli v ČR zatím žádnou MiniPrahu nebo jiné miniměstečko nemáme, nabídli němečtí organizátoři našemu sdružení spoluprácí. A my jsme zajásali. Propagace miniměstečka v Čechách se přeci podaří mnohem lépe, když o něm budou moci české děti mluvit z vlastní zkušenosti!
Nejdřív bylo potřeba sehnat finanční prostředky na projekt. Získali jsme je od Česko-německého fondu budoucnosti. Ale bylo nejdůležitější sehnat šikovné účastníky. Mělo jich být celkem šest, ve věku od 11-13 let. Jaké děti ale oslovit, když naše sdružení neprovozuje žádný klub, nepořádá tábory apod.
Dlouho jsme přemýšleli, až přišel ten spásný nápad. Zkusili jsme štěstí a přihlásili se na pražskou Bambiriádu. A klaplo to! Na Dětském ostrově jsme vystavovali fotografie z MiniMnichova, rozdávali přihlášky, vymýšleli s dětmi, jak by mohly vypadat herní peníze v českém miniměstečku, a navrhovali různé druhy poštovních známek miniměstečkové pošty. Jak jsem již prozradila v nadpise, náš cíl se naplnil: našli jsme čtyři skvělé holky a dva kluky, kteří měli nejen odvahu stát se velvyslanci, ale jít na týden každý sám bydlet do německé rodiny.
Zajímá Vás, co všechno jako čeští velvyslanci a velvyslankyně v MiniMnichově zažili, jaké měli úkoly a jaká povolání si v miniměstečku vyzkoušeli? Snadná věc: přijďte se jich zeptat! A kde je potkáte? No přeci na pražské Bambiriádě 2009 opět na Dětském ostrově!
Tentokrát si u nás můžete „v malém“ zkusit, jak to v takovém miniměstečku chodí. Vítáme všechny zvědavé děti a rodiče, kteří nám pomohou s tím, aby první miniměstečko ve střední a východní Evropě vzniklo právě v Česku!
Text: Lenka Hubáčková, jednatelka TRK o. s.
ROZHOVOR S ALEŠEM HÁMOU
17. 3. 2009 | Praha
• Loni jste na Střeleckém ostrově moderoval slavnostní zahájení jubilejní desáté Bambiriády. Jak náročné to pro Vás tehdy bylo? Měl jste vůbec možnost si bambiriádní areál s „atrakcemi“ v podobě ukázek činnosti různých dětských sdružení a spolků jaksepatří prohlédnout? Neboli: co si o Bambiriádě nyní, s ročním odstupem, vlastně myslíte?
Loni jsem byl na Bambiriádě poprvé a byl jsem nadšený. Jelikož jsem s sebou vzal i staršího syna Jáchyma, mohl jsem si v pauzách projít celý ostrov a hned mě to pohltilo. Byl jsem jak malý kluk. Zkoušel jsem si u jednotlivých atrakcí všechno jako můj syn. Trochu jsem litoval, že Bambiriáda nebyla už za mého dětství.
• Máte nějakou bezprostřední, osobní zkušenost se spolkovým životem v dětském sdružení? Prošel jste jako malý nějakým?
Jako školák jsem chodil do pěveckého sboru, do dramaťáku, do rybářského kroužku a do vodáckého oddílu, takže kolektivů bylo hodně. Největší dilema nastalo vždy před prázdninami. A to vybrat si, na který tábor jet. Tak jsem to střídal. Když si to teď uvědomuji, vlastně všechny aktivity z dětství dělám dodnes. A některé mne i živí.
• Jak pohlížíte na dětské a mládežnické organizace jako takové? Svěřil byste kupříkladu některému z nich své dítě (pokud ano, kterému)?
Mému staršímu synovi je 7 let a chodí 2x týdně na karate a taky do vodáckého oddílu. Ten se mi docela zamlouvá, protože vedoucí se dětem věnují. Jezdí s nimi téměř každý víkend na výpravy a Jáchym tam chodí rád. Tedy já dávám velké plus všem mládežnickým a dětským organizacím za to, co dělají pro naše děti. A poměrně výrazné minus těm, kteří si neuvědomují, jak moc dělají pro budoucí generace ti, kteří se o naše děti starají, baví je a vychovávají, když jsou mimo domov.
ROZHOVOR SE ZBYŇKEM DRDOU
26. 2. 2009 | Praha
Ke krátkému rozhovoru jsme přizvali zpěváka Zbyňka Drdu, který v rámci programu pražské Bambiriády vystoupí se svou skupinou v sobotu 6. června 2009. Při této příležitosti bude pro jeho fanoušky uspořádána rovněž autogramiáda.
Kde a kdy jsi začal zpívat a kterou první soutěž jsi vyhrál?
Zhruba od 10 let jsem začal chodit na soukromé hodiny zpěvu v Karlových Varech. První vyhraná soutěž bylo školní kolo ve zpěvu.
Čím tě zaujala vodní záchranná služba a jakých nejlepších výsledků jsi v této činnosti dosáhl?
Líbí se mi na ní propojení teoretické části s praktickou. V našem oddíle byla hlavně úžasná parta a vedení se nám maximálně věnovalo. Párkrát jsem se umístil na závodech, které se každoročně pořádají v České republice.
Zpíváš rád pro děti? A proč?
Já si myslím, že každý rád zpívá pro děti, a to proto, že jsou jednou z nejvděčnějších skupin posluchačů.
Co si myslíš o dobrovolnících v neziskovém sektoru a co bys jim vzkázal?
Moc je obdivuju a je mi líto, že jich je jako šafránu. V době, kdy většina kouká jen na blaho sama sebe, tak oni pomáhají druhým bez nároku na honorář. To je v téhle době velká frajeřina. Vzkázal bych jim, ať vydrží a že mají moje sympatie.
Děkujeme za rozhovor.
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
Celostátní partneři
Celostátní záštity
- Mgr. Ondřej Liška, ministr školství, mládeže a tělovýchovy
- JUDr. Vlasta Parkanová, ministryně obrany
- generálporučík Ing. Vlastimil Picek, náčelník Generálního štábu AČR