Tři otázky pro hlavního organizátora jihlavské Bambiriády Martina Paclíka
Kde ses poprvé seznámil s Bambiriádou?
Dozvěděl jsem se o této akci před šesti lety a hned mě nadchla. Byl jsem se na ni podívat v Českých Budějovicích, našel jsem tam inspiraci pro svoji další práci. Hodně se mi také líbí Bambiriády, které pořádají v Chrudimi. Navíc si myslím, že právě tento typ akce zaplňuje prostor, který tu dlouho chyběl. V Jihlavě se konala Bambiriáda poprvé v roce 2006 a pak až nyní, letos. Jinak na Vysočině to bylo celkem sedmkrát, vloni byla v Třebíči.
Určitě není lehké vše zorganizovat. Jak probíhají přípravy?
Člověk musí nejprve někde nasbírat zkušenosti. Zpočátku jsme se báli a nevěděli jsme pořádně jak do toho. V roce 2004 jsem se seznámil s třebíčskou organizací Na pohodu a ti nám hodně pomohli, protože už měli za sebou několik velkých akcí a věděli, co je potřeba zařídit a na co se nesmí zapomenout. Potom jsme sebrali odvahu a pustili se do toho sami. Je kolem toho hodně práce, ale základem je si vše pořádně rozplánovat.V současné době práce značně pokročila. Teď například dolaďují program.
Mají lidé z Vysočiny zájem o prezentaci volnočasových aktivit? Zajímají se vůbec o to, jak jejich děti tráví volný čas?
Myslím si, že veřejnost projevila o Bambiriádu zájem, což dokazují každý rok stále se zvětšující počty návštěvníků. Něco takového tady chybělo, takže teď toho lidé využívají. Snažíme se o to, aby nebyla Bambiriáda chápána jako dětský den, ale opravdu jako prezentace různých volnočasových sdružení a kroužků, kam mohou děti chodit.
Celostátní partneři
Celostátní záštity
- Mgr. Ondřej Liška, ministr školství, mládeže a tělovýchovy
- JUDr. Vlasta Parkanová, ministryně obrany
- generálporučík Ing. Vlastimil Picek, náčelník Generálního štábu AČR