Českoskalické náměstí
Ve školním roce 2010–2011 si redakce našeho dětského časopisu Čalamáda dala za úkol zmapovat historii náměstí v České Skalici. Během celého roku jsme shromažďovali nejrůznější informace, komunikovali s našimi spoluobčany i se zástupci místních organizací. Zajímavá byla všechna setkání, v naší zprávě se však vrátíme jek k některým z nich. Vzpomeneme na schůzku s bývalým kronikářem České Skalice panem Jiřím Samkem, s paní Blankou Tošovskou a manželi Podolskými. Vrátíme se s vámi také do Muzea Boženy Němcové v České Skalici.
Setkání s bývalým kronikářem Jiřím Samkem
S panem Samkem jsme se sešli ve Středisku volného času Bájo. Zeptali jsme se - jak jinak - na historii náměstí. Bývalému kronikáři České Skalice je již přes osmdesát let a mnohé zná nejen z kronik, ale také toho sám hodně zažil. Dozvěděli jsme se mimo jiné i to, jak se měnil vzhled náměstí v průběhu staletí, kdy v České Skalici hořelo, nebo jaké mimořádné a významné události se na náměstí odehrály. Českoskalické náměstí například navštívil první československý prezident T. G. Masaryk, který se pak stal také čestným občanem České Skalice. Při své návštěvě se zapsal do pamětní knihy umístěné na stolku, který kdysi používala Božena Němcová. Ta je zase s Českou Skalicí spjata tím, že bydlela v nedalekých Ratibořicích a do České Skalice chodila do školy.
Návštěva u bývalé poštovní doručovatelky Blanka Tošovské
Setkání s paní Tošovskou proběhlo u ní doma. Přivítala nás paní, která měla i přes svůj věk výbornou paměť. Jako bývalá poštovní doručovatelka měla přehled o tom, co v kterém domě bývalo, kdo tam bydlel, jaké obchody zde byly, kdo v nich prodával a jaké zboží. Například do mlékárny pana Dlohošky se chodívalo pro mléko s bandaskami a máslo se prodávalo na váhu. V domě s podloubím, který u nás jako jediný zůstal z dob barokní výstavby, zase ve své době prodávaly dvě slečny okurečky za dvacet haléřů (jinak ale spíše lepší zboží). Hned vedle bývalo nitařství pana Sedláčka (taková dnešní galanterie). Jsme rádi, že jsme se s touto paní mohli seznámit a dozvědět se od ní cenné informace. Letos v zimě bohužel paní Tošovská zemřela.
Návštěva u manželů Podolských, kteří bydlí přímo na českoskalickém náměstí
Abychom získali co nejvíce informací o náměstí, vyzvali jsme obyvatele města, aby nám s pátráním pomohli. Tato výzva byla vyvěšena na nejrůznějších místech ve městě, vyšla i tiskem. Majitelům domů na náměstí jsme předávali osobně. Tak jsme se dostali také k manželům Podolským, kteří nás pozvali také na svůj dvorek a ukázali nám, kde je pochován voják z války 1866. Nejen v jejich domě byl totiž zřízen za prusko-rakouské války lazaret. Pan Podolský také zavzpomínal na rok 1944, kdy před jejich domem „vartovali" němečtí vojáci.
V Muzeum Boženy Němcové v České Skalici
S ředitelem Muzea Boženy Němcové Mgr. Milanem Horkým jsme se vydali do archivu, který je v MBN umístěn. Jsou v něm uloženy staré kroniky města, fotografie a jiné dobové materiály, které se týkají historie našeho města. My jsme zde našli například plánek ke stavbě novogotické radnice z roku 1860 nebo staré mapy města.
Celý příběh zpracovaný do zprávy
Zájmový útvar Střediska volného času Bájo Česká Skalice